Murarz
Inne

Czego potrzebuje murarz do pracy – 5 atrybutów

Zawód murarza to ciężki kawałek chleba. Trudno znaleźć fachowca, który zna technikę budowlaną i jest ekspertem w swojej dziedzinie. Choć wydaje się, że praca w tym zawodzie to nic trudnego, jednak nie można zapominać o tym, ze większość czynności wykonywanych jest przez murarzy ręcznie. Jest to więc ciężka, fizyczna praca, często w uciążliwych warunkach atmosferycznych. By wykonywać swą pracę rzetelnie, murarze powinni posiadać odpowiednie narzędzia murarskie i sprzęt, który ułatwi im wykonywanie codziennych czynności.

Atrybuty pracy murarza

W pracy murarza wykorzystywane są narzędzia, które pomimo upływu czasu nadal stanowią podstawowe wyposażenie w jego pracy.

Pierwszy atrybut – kielnia

Narzędzie to od zawsze było największym atrybutem zawodu murarza czy budowlańca. Służy do narzucania i rozprowadzania zaprawy murarskiej. Kształtem przypomina trójkątną, stalową płytkę. Posiada również wygodną, drewnianą rączkę, która nie męczy ręki murarza podczas pracy.

Drugi atrybut – paca

Wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Występują pace metalowe, styropianowe czy plastikowe, a ich wybór uzależniony jest od tego, do jakich prac maja być użyte. Służą przede wszystkim do  nakładania i zacierania tynków, jak i do szlifowania różnych powierzchni, co sprawia że prace budowlane bez ich wykorzystania byłyby niemożliwe.

Trzeci atrybut – poziomica

Jest to narzędzie, które stanowi podstawę w pracy murarza. Niezależnie od tego, czy buduje on mały domek jednorodzinny czy wieżowiec, zachowanie kątów prostych to podstawa w jego pracy. Poziomica, choć jest bardzo łatwa w obsłudze pozwala sprawdzić, czy budynek jest prosty, ma zachowane piony i poziomy, dlatego jest narzędziem bez którego zawód murarza nie mógłby funkcjonować.

Czwarty atrybut – młotek murarski

Służy miedzi innymi do rozbijania cegieł na mniejsze elementy, zbijaniu tynku, czy wbijania gwoździ. To właśnie jego kształt sprawia, że ma on wiele różnych zastosowań. Z jednej strony zakończony jest płaską końcówką, którą można bez problemu podważać lub rozbijać cegły. Druga strona wyglądem przypomina tradycyjny młotek.

Piąty atrybut – miara murarska

Dzięki niej murarz bez problemu może dokonać wszelkiego rodzaju pomiarów, sprawdzając, czy wybudowany mur ma odpowiednią długość.

Wymienione wyżej narzędzia stanowią atrybuty murarza, bez których nie mógłby właściwie wykonywać swojego zawodu. Choć obserwując dzisiejsze place budowy widzimy przede wszystkim ciężki sprzęt, który pokazuje jak zaawansowana jest technika budowlana, to jednak te podstawowe narzędzia nadal stanowią niezbędnik każdego budowlańca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *