Motocykl honda
Motoryzacja i rowery

Części do motocyklu nowe czy używane. Zastanów się nad swoim bezpieczeństwem

Pytanie to, powinien sobie zadać każdy użytkownik pojazdu mechanicznego, a już na pewno motocyklista. Odpowiedź jednak nie jest jednoznaczna, gdyż uzależniona jest od naszego portfela, a co ważniejsze, od części, o jakiej rozmawiamy.

Części, które można kupować jako używane

Każdy będzie musiał coś w końcu kupić do swojego motocykla. Czy będzie to nowa owiewka, czy sprzęgło, jeśli poważnie traktujesz swoją maszynę, lubisz jeździć, robisz dużo kilometrów swoją maszyną, części kupujesz częściej.

Zasada jest prosta jeśli masz nowy motor. Nowy sprzęt – nowe części. Uwarunkowane jest to często wymogami ubezpieczenia czy gwarancji. Im starszą maszynę posiadamy, tym chętniej będziemy kupować części używane, gdyż wartość naszego sprzętu maleje, wydaje się wiec nam, że nie ma sensu instalować nowych elementów. I jeśli mówimy tu o elementach nie wpływających na bezpieczeństwo, możemy zgodnie powiedzieć TAK, kup używane. Jeśli jednak element ma bezpośredni wpływa na prowadzenie motocykla, na jego hamowanie wybierajmy części nowe.

Czy wyobrażamy sobie, by prowadzić motocykl z prędkością 100km/h, na używanych oponach? Czy chciałbyś jechać motorem, który ma zainstalowane używane tarcze hamulcowe, używaną pompę hamulcową? Motocykl to specyficzny sprzęt. W przypadku samochodów kierowcy mogą jeszcze czuć się w miarę bezpiecznie, ponieważ siedzą w stalowej klatce, przypięci pasami, pojazd wyposażono w strefy zgniotu, poduszki powietrzne i inne systemy mające zadziałać w razie kolizji. Motocyklista nie ma nic, oprócz dobrej odzieży, hełmu i zdrowego rozsądku. A zdrowy rozsądek okaże się także w momencie dokonywania wyboru: nowe czy używane. Rozsądny, świadomy motocyklista wybierze nowe części wpływające na bezpieczeństwo. Tak więc jeśli kolega lub koleżanka kupują używaną manetkę, fotel czy lampy, nie patrzmy na nich krzywym okiem.

Gdzie kupować częścimotocykl

Jeśli kupujemy jakąkolwiek rzecz z niepewnego źródła, bez różnicy czy część jest nowa czy używana, ryzyko jest podobne. Jeśli nie dostaniesz gwarancji na nową część, czerwona lampka i sygnał alarmowy powinny brzmieć w Twojej głowie. W dobrym sklepie motoryzacyjnym taka sytuacja nie ma prawa się zdarzyć. Na części są gwarancje, mamy też pewność, że kupowany element spełnia jakiekolwiek normy, nawet jeśli jest to część używana.

Najkorzystniej jest dokonywać zakupów przez internet np. w sklepie Bikeneo.pl. Tam znajdziemy rzeczy nie tylko tanie, ale i dobre jakościowo.

Czasami w internecie w cenach części nowych, można zakupić produkty nieznanych marek, można znaleźć coś używanego taniej od marki topowej. Warto się nad takim zakupem pochylić i przeanalizować, czy warto. Jednak powinno nami kierować jedno, najważniejsze pytanie, czy to będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo mojej jazdy. Jeśli odpowiedź brzmi tak, zastanów się mocno nad zasadnością kupna używki. Lepiej kupić coś nowego, ale pewnego. Sklepy motoryzacyjne dają czasami gwarancję na część używaną. Jeśli znajdziemy taką ofertę, można zdecydować się na zakup, zawsze mamy dokument, który będzie poświadczał jakości. A to, wbrew pozorom, ma także wpływ na nasze bezpieczeństwo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *