Motoryzacja i rowery

Rower czy motorower, czym się różnią?

 

 

Wiele osób może się zastanawiać, czy lepiej zakupić tradycyjny rower, czy może nieco ułatwić sobie życie i postawić na motorower. Jest to kwestia w dużym stopniu zależna od potrzeb. Jeśli kupujący chce szybciej pokonywać kilometry, z pewnością wybierze drugą opcję. Co jeszcze, poza maksymalnie osiąganą prędkością, odróżnia motorower od klasycznego bicykla?

 

Czym właściwie jest motorower?

Motorower to pojazd jednośladowy lub dwuśladowy. Wyposażony jest w silnik, który umożliwia osiągnięcie prędkości do 45 km/h. Choć jego konstrukcja oparta została na budowie klasycznego roweru, teraz swym wyglądem znacznie bardziej przypomina motor. Najbardziej popularnym sprzętem tego typu jest bez wątpienia motorower romet. Trudno chyba znaleźć osobę, która nie znałaby ponadczasowego komara. Poruszanie się motorowerem przez osoby, które uzyskały pełnoletność przed styczniem 2013 roku jest możliwe bez posiada prawa jazdy kategorii AM – wystarczy dowód tożsamości. Pozostali muszą legitymować się takim dokumentem, chyba że posiadają prawo jazdy innej kategorii.

 

Jakie obowiązki ma posiadacz motoroweru?

Chcąc poruszać się na jednośladzie, trzeba pamiętać o jego zarejestrowaniu w urzędzie. Po dokonaniu tej czynności otrzymuje się dowód rejestracyjny oraz tablice. Pojazd musi posiadać też co najmniej dwa sprawne hamulce, lusterko oraz tłumik wydechu. Osoba chcąca zakupić ceniony przez wielu motorower Romet, musi pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i dokonywaniu regularnych przeglądów. Przed każdym wyjazdem trzeba sprawdzić ilość dostępnego paliwa oraz olejów. Należy też dbać o ogumienie i światła – te elementy zapewniają bezpieczeństwo na drodze. Nie można zapominać o odpowiednim ustawieniu lusterek. Jak widać zadań jest całkiem sporo.

O czym musi pamiętać rowerzysta?

Posiadacz zwykłego roweru ma znacznie mniej obowiązków niż na przykład osoba, która w swoich garażu ma motorower romet. Przede wszystkim rowerzysta nie musi martwić się rejestracją swojego sprzętu i kontrole drogowe. Nie jest też konieczne posiadanie dokumentów potwierdzających umiejętność poruszania się po drodze. Osoba, która jeździ się na bicyklu musi jednak dbać o odpowiednie napompowanie swoich opon i nie zapominać o kontroli sprawności hamulców. Konieczne jest także posiadanie świateł, które zapewniają widoczność na drodze. Warto także regularnie odwiedzać punkty serwisowe, w których fachowcy pomogą utrzymać dwa kółka w dobrym stanie.

 

Motorower romet kontra rower miejski

Wiele osób decyduje się na zakup dwóch kółek, aby uniknąć korków i sprawniej poruszać się po mieście. Podejmując decyzję polegającą na wyborze między motorowerem a rowerem, warto zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej. Jeśli chcemy szybko i bez wysiłku dotrzeć do celu, a dodatkowo mamy do pokonania liczne wzniesienia, lepszym wyborem będzie motorower. Należy jednak pamiętać, że to droższa alternatywa i stawia przed nami dużo więcej zadań. Rower jest znacznie prostszy i z pewnością tańszy w utrzymaniu, niemniej jednak jazda na nim wymaga użycia sporej siły i nie pozwala na tak szybkie pokonywanie odległości.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *