Ochrona sprzętu

Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem

 

Smartfon to rzecz, z którą nie rozstajemy się niemal wcale w ciągu dnia. Ten mały gadżet tak zaznaczył swoją obecność w naszym życiu, że zabieramy go niemal wszędzie ze sobą, zapominając jednak, że jak każdy sprzęt, tak smartfon jest podatny na uszkodzenia. Jak więc zminimalizować ryzyko pęknięcia ekranu czy uszkodzenia sprzętu?

Folie i szkła na wyświetlacz

Prawdę mówiąc, folie na wyświetlacz to relikt poprzedniej dekady i trudno zrozumieć osoby wciąż upierające się za tego typu ochroną swojego telefonu. Folie ochronne są niemal niemożliwe do zwożenia bez pyłków  oraz w ogóle nie chronią ekranu przed stłuczeniem. Ba, często się okazuje, że po jej ściągnięciu na ekranie są rysy powstałem przez elementy, które się przebiły przez folię. Na szczęście w sklepach jest ich coraz mniej, gdyż zostają powoli wyparte przez szkła hartowane.

old protector film

Szkło na wyświetlaczu ma grubość 0,3mm i jest w ogóle niezauważalne na telefonie. Gdy telefon upada, zbiera on niemal całą siłę uderzeniową na siebie ratując tym samym wyświetlacz telefonu przed pęknięciem. Gdy jest ono założone na ekranie to niemożliwe jest jego porysowanie, ponieważ nic nie przebije się przez taflę szkła, w przeciwieństwem do folii. Gdy się zbije, to wystarczy zahaczyć go paznokciem i założyć nowe.

Szkło hartowane jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie ekranu telefonu.

Etui i inne pokrowce

Niektórzy pomyślą, że po co kupować szpecące etui na smartfon, skoro producenci tak projektują telefony, by były coraz smuklejsze i jak najlepiej wyglądały. Otóż odpowiedź jest prosta – dla bezpieczeństwa. Jednak nie każde etui chroni. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym pokrowcom, które można spotkać w sklepach

  • Etui z klapką, występuje one w dwóch postaciach: z klapką zamykaną w bok, czyli tzw. book, oraz z zamykaniem pionowym. Wersja książkowa jest z pewnością najładniejsza, często z interaktywnym okienkiem (uwaga, działają tylko oryginalne), jednak jego największa wadą jest to, że klapka etui zawsze musi być podtrzymywana palcem, gdy robi się zdjęcie lub przegląda Internet, co jest nieco uciążliwe. Tego problemu nie ma etui zamykane pionowo, jednak pozbawione jest one interaktywnego okienka. Przy kupnie zwróć uwagę na jakość wykonanie, jeżeli jest ono plastikowe bądź pewnie, że w ciągu kilku tygodniach będziesz musiał kupić nowe etui.
  • Cover sylikonowy jest jednym z najlepszych wyborów, jeżeli chodzi o ochronę telefonu. Przede wszystkim jest cieńsze niż etui zamykane, często skórzane. Guma amortyzuje upadki telefonu, oraz nie zużywa się jak plastik czy skóra. W połączeniu ze szkłem hartowanym zapewnia bardzo wysoką ochronę.
  • Cover plastikowy służy tylko do wyglądu. Tego typu etui w ogóle nie chroni przed upadkami i porysowaniami, bardzo często się łamie i żółknie.
  • Cover pancerny. Ciężkie i duże etui może sprawiać wrażenie bezpiecznego, jednak prawda jest taka, że najczęściej wykonane jest z grubego plastiku, które ma sprawiać wrażenie pancernego. Dużo lepszą ochronę daje sylikon. Chyba, ze cover jest wykonany z grubej gumy.
  • Bumper, zapoczątkowany przez S. Jobsa jako ratunek dla gubiącego zasięg iPhone 4 okazał się wielkim hitem. Sylikon chroni boki urządzania, a wiec miejsca, na które telefon upada najczęściej, jednocześnie nie osłania tyłu telefonu, pozwalając pozostać mu w dalszym ciągu smukłym.

 

Ubezpieczenie od uszkodzenia

Ubezpieczenie chroni od wszystkich losowych, niezawinionych i niemożliwych do zapobiegnięcia zdarzeń. Czyli np. jeżeli podczas rozmowy w kawiarni jakieś dziecko szturchnie posiadacza telefonu powodując upadek urządzenia, takie ubezpieczenie powinno uratować przed nieplanowanym wydatkiem na kolejny sprzęt. Ważne jest, aby dokładnie przeczytać OWU, by wiedzieć dokładnie, jakie zdarzenie ubezpieczenie obejmuje. Wielu ubezpieczycieli nie wymaga również świadków, wystarczy zwykłe pismo droga elektroniczną, więc procedura jest uproszczona do minimum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *